جوابیه به مقاله " جنبش دانشجوئی و حرکت ملی آذربایجان" ماوی داغ قیزی

 

ضمن تشکر فراوان و استقبال از ماوی داغ قیزی و سایر دوستان که با نگاه انتقادی باعث داغ شدن مباحث در حوزه فعالین دانشجوئی و حرکت ملی می گردند و با امید به اینکه ایشان و سایر دوستان نیز به این مباحث بنیادی بپیوندند، مطالبی هر جند مختصر به اطلاع دوستان دانشجو و غیر دانشجو می رسد.

متاسفانه دوستان منتقد بعلت نداشتن فرصت کافی جهت مطالعه همه مقالات، نظرات و اندیشه ها با پیش داوری نسبت به عملکرد جوانانی که صادقانه در مسیر حرکت ملی گام بر میدارند دچار خطاهای بزرگی می شوند. عدم دقت در خواندن مطالب و عجله در تعبیر و تفسیر و روانشناسی اجتماعی خاصی که ما خود نیز از آن کم و بیش بهره برده ایم باعث این سوتفاهمات می گردد. همچنانکه بارها و بارها متذکر شده ایم در اینجا نیز مجدادا اعلام می داریم که:

  1. بی شک و صد درصد جنبش دانشجوئی آذربایجان در داخل مجموعه بزرگ حرکت ملی آذربایجان بوده و به هیچ وجه قصد رقابت و یا حرکت موازی با آن را ندارد. تفکیک معنائی جنبش دانشجوئی آذربایجان از حرکت ملی به هیچ وجه امکان پذیر نبوده و نخواهد بود. جنبشی که بارها از هر گونه اتحاد در مجموعه حرکت ملی دفاع کرده چگونه خود می تواند مستقل از حرکت ملی به مبارزه خود ادامه دهد؟ متاسفانه بعضی از دوستان ناجوانمردانه با قضیه برخورد کرده و بدون دقت کافی مطالبی را برزبان می رانند که نتیجه ای جز بهره برداری دشمنان حقیقی حرکت ملی آذربایجان بهمراه ندارد. هدف ما از استقلال برای جنبش دانشجوئی اینست که جنبش دانشجوئی تحت سایه هیچ حزب و گروه سیاسی خارج از دانشگاه نبایستی فعالیت کند. همچنانکه در سالهای اولیه پیدایش جنبش دانشجوئی آذربایجان در دو دهه گذشته چنین چیزی نبوده است. همکاری و ارتباط ارگانیک طبیعتا لازم و ضروری است، از نظر ما تبعیت از اوامر و دستورات یک و یا چند حزب و گروه سیاسی و انتقال تنشهای بیرون از دانشگاه که در داخل احزاب سیاسی در جریان است به داخل دانشگاه، به مفهوم محو کلیت جنبش دانشجوئی است. از نظر ما جنبش دانشجوئی آذربایجان بایستی با دیدگاهی دمکراتیک و پلورال در تعامل جدی با همه گروههای سیاسی آذربایجان بوده اما از غلطیدن به آغوش هر حزب و گروه سیاسی خودداری کند. بالطبع در دهه قبل در دانشگاه چنین مباحثی وجود نداشت و دوست عزیزمان ماوی داغ قیزی نیز آنرا ملاحظه نکرده بود. اما هم اینک ایشان می توانند با مراجعه به دانشگاههای آذربایجان شاهد نگرشی خاص باشند که از سوی حزبی خاص در خارج از کشور هدایت می شود. در طول دو دهه گذشته جنبش دانشجوئی همواره موقعیت خطیر خود را در داخل حرکت ملی آذربایجان به نحو احسن ایفا نموده است و صد البته که اتحاد عمل بین دانشجویان این قدرت را بمراتب شدت خواهد بخشید و چه بسا که رایزنی های فراوانی برای اتحادی فراگیر در داخل مجموعه های دانشجوئی در جریان است که از درون آن ان شالله جنبشی مستحکم و یکپارچه بیرون خواهد آمد که باعث غنا و قدرت عمل حرکت ملی آذربایجان خواهد شد. بنابراین در چنین شرایطی استباطی مبنی بر اینکه جنبش دانشجوئی صف و پلاکارد خود را عوض خواهد نمود و با رفتاری مستقل زمینه را برای گسست در داخل حرکت ملی فراهم خواهد نمود، تهمتی ناآگاهانه و نسنجیده چیز دیگری نیست. ما با صدای محکم اعلام می داریم که جزو لاینفک حرکت ملی آذربایجان بوده و دست همه فعالین غیردانشجو را به نشانه احترام و همبستگی می فشاریم. اما نمی خواهیم شاخه جوان هیچ حزب سیاسی بیرون از دانشگاه باشیم.
  2. دست کم از سال 1368 بدینسو جنبش دانشجوئی آذربایجان در دانشگاههای کشور وجود داشته است. مروری بر ویژه نامه آراز - جنبش دانشجوئی که نگاهی تاریخی به تحولات درون جنبش دانشجوئی آذربایجان دارد ، موید این نکته است. اگرچه بسیاری از دوستان ما از آن زمان نیز در داخل مجموعه قرار داشتند ولی باز نه ادعای تاسیس جنبش دانشجوئی را داریم و نه ادعای رهبریت بر کلیت آن و حتی مصادره فعالین دانشجوئی را داریم. اما همیشه در درون این مجموعه بزرگ قرار داشته ایم و بیشترین هزینه را نیز در این مسیر با افتخار تمام پرداخت نموده ایم که انشالله به موقع آن حقایق تاریخی را بر هر کسی بازگو خواهیم نمود. صد البته که هیچ گونه سهم خواهی نیز نداریم. اما نکته ای که این دوستان از آن غافل هستند و آن اینست که مجموعه بزرگی از فعالین دانشجوئی با طرح روز 19 اردیبهشت بعنوان روز دانشجو نه اینکه جنبشی نوین آفریدند بلکه خط و خطوط جنبش دانشجوئی آذربایجان را بصورت رسمی از خط و خطوط جنبش دانشجوئی ایران جدا نموده و با طرح روز دانشجو از سایه 16 آذر بیرون آمده و با مطرح کردن شعاریی که بیشتر بار معنائی و روانشناختی(" گله جک بیزیمدیر") داشت، در فضای تنگ و تاریک و امنیتی دانشگاههای کشور با نظمی نوین شروع بکار نمودند. وگرنه نه کسی ادعای اینرا دارد که جنبش دانشجوئی از دوسال پیش به این سو فعالیت کرده و نه ادعای این را دارد که کلیت جنبش دانشجوئی را از آن خود می داند. ما درهای خود را بسوی هر فعال دانشجوئی باز گذاشته ایم. ما حاضر هستیم هر گونه انتقاد را بی کم و کاست در مجموعه های خود منتشر کنیم. ما آرزوی این را داریم که کلیت جنبش دانشجوئی متحدانه و سربلندانه به مبارزه ملی خود در درون حرکت ملی آذربایجان ادامه دهد. البته گفتیم که این ظرفیت را نیز داریم که اگر کسانی مثل ماوی داغ قیزی از وجود ما ناراحت هستند با کنار کشیدن از داخل مجموعه دانشجوئی زمینه را برای اتحاد و عملکرد بهتر آنها فراهم کنیم. این به معنی قهر کردن بچگانه نیست بلکه همچنانکه بارها اعلام نموده ایم حاضریم در راستای منافع بلندمدت و ملی آذربایجان در صورت صلاحدید بقیه دوستان کنار برویم. ما نه آرزوی مقام و شهرت را داریم و نه حاضریم بازار امیر را بخاطر یک دستمال آتش بزنیم. ما از ماوی داغ قیزی و کسانی که همچون وی می اندیشند عاجزانه درخواست می کنیم که یکبار دیگر با مطالعه ای دقیق روی وئبلاگ ما www.oyrenci.mihanblog.com صادقانه نسبت به عملکرد ما قضاوت کنند. عملکردی که صد البته می توانست بهتر از این هم باشد.
  3. ایشان از اینکه ما ادعا نموده ایم در وسع خود و در غیاب (توقیف) نشریات دانشجوئی با طرح مباحث بنیادین تا حدودی ضعفهای فکری حرکت ملی را جبران نموده ایم ناراحت شده اند، حاضریم با ارائه اطلاعات و آماری از تعداد مقالات، ویژه نامه ها و ... آنرا ثابت کنیم. البته در این بین مدیران سایت های اینترنتی فعال بهتر از همه می توانند قضاوت کنند. آیا بنظر شما این کار ما واقعا همانگونه که گفته اید در راستای " برنامه های اداره اطلاعات" است؟ ما بر شما خرده نخواهیم گرفت. چرا که در آذربایجان زدن برچسب هائی از این دست مد شده است. شما هم اجازه دارید که اتهاماتی بمراتب سنگینتر از این هم بزنید. ما چیزی برای باختن نداریم. در ضمن سوالی که از این دوست و همفکران آنها داریم اینست که لطفا بفرمایند شعار و سمبل " گله جک بیزیمدیر" چه عیب و ایرادی دارد که بعضی ها موافق آن نبوده و نسبت بدان دید مثبتی ندارند؟

با تشکر واحترام

به امید داشتن حرکت ملی مدرن و پویا و جنبش دانشجوئی متحد، دمکرات و پلورال

گله جک بیزیمدیر

سی ام خرداد ماه 136